HTMSS Yüksek Teknoloji Mekatronik Sistemler LTD. ŞTİ.
HTMSS.jpg

HTMSS Yüksek teknoloji Mekatronik Sistemler LTD. ŞTİ., Doç. Dr. Utku BÜYÜKŞAHİN tarafından "CİHAZ ve ROBOTLARA ÇOK NOKTALI, YÜKSEK HASSASİYETLİ DOKUNMA HİSSİ SAĞLAYAN MODÜL" projesini hayata geçirmek için Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde 2013 yılında kurulmuştur. 2014 yılında TÜBİTAK tarafından 1512 “Girişim Sermayesi” alan proje ayrıca, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Koordinatörlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark A.Ş., KOÇ Holding Bünyesindeki Inventram A.Ş. tarafından desteklenmiştir.

Proje aracılığıyla, santimetrekareye düşen dokunma ve sıcaklık algılayıcısı sayısının milyonlar mertebesine çıkartılması ve toplamda birkaç milyonu bulan algılayıcıdan gelen verilerin bilgisayara basit ve düşük maliyetli bir şekilde aktarılması sağlanılmaktadır. Sistem, insanın algılama seviyesinin üzerinde algılama sağlayan ilk üründür.

Patent konusunda prestij olarak kabul edilen Amerika ve Japonya gibi ülkelerden uluslararası patentli proje (US9030653B1, JP5785670B2), 2013 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile METUTECH-BAN (ODTÜ) tarafından “Türkiye’nin Yatırım Potansiyeli En Yüksek 10 Projesi” arasına seçilmiş, bakan Nihat ERGÜN tarafından plaket ile ödüllendirilmiştir. Proje 2014 yılında “İlk İşim Girişim” isimli, Türkiye çapında 225 projenin katıldığı, bir milyon TL ödüllü proje yarışmasında ikinci olmuştur. Ayrıca 2015 yılında proje ile HTMSS, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark A.Ş. tarafından “İnovasyonun Yıldızı” ödülüne layık görülmüştür. Bilim ve Teknik Dergisi gibi prestijli bilimsel dergilerde, birçok teknoloji programında, televizyonların ana haber bültenlerinde ve gazete haberlerinde projeye geniş yer verilmiş, Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında birçok ülkede konferanslara davet edilmiş ve başarıyla sunulmuştur.

HTMSS Yüksek Teknoloji Mekatronik Sistemler Mühendislik Yazılım Ar. Ge. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Ar-Ge: YTÜ Davutpaşa Kampüsü Teknoloji Geliştirme Bölgesi K104 Esenler/İstanbul
İmalat: Postane Mah. Yalıboyu Cad. No: 50 Tuzla/İstanbul

www.htmss.com.tr