PİCUS Bilişim Güvenlik Ticaret A.Ş.
picus.jpg

PİCUS Bilişim Güvenlik Ticaret A.Ş. Volkan Ertürk tarafından TÜBİTAK 1512 desteği almaya uygun bulunan “Bilişim Güvenliği Ürünleri Analiz Ve Denetim Yazılımı” başlıklı iş planını hayata geçirmek ve siber güvenlik alanında adından söz edilir bir marka oluşturmak amacıyla 2013 yılında kurulmuştur.

PİCUS’un  geliştirdiği bilişim güvenliği ürünleri analiz ve denetim yazılımı, kurumlarda çalışan ağ güvenliği ürünlerinin ne kadar sağlıklı çalıştığını analiz etmektedir. Kurumsal firmaların siber tehditlere karşı ağ güvenliklerine yaptıkları yatırımın güvenlik derecesini ölçen yazılım, güvenlik ürünlerinin daha etkin çalışmasını sağlamaktadır. Yazılımın kurulumuyla hem kurumların veri tabanının çökertilmesinin önüne geçilmiş olmakta hem de yurtdışından alınan yüksek maliyetli yazılımların etkin kullanılması sağlanmaktadır.

TÜBİTAK 1512 desteği ile kurulan PİCUS, ekibini büyütmekte ve müşteri portföyünü genişleterek yoluna devam etmektedir. İngiltere ve Amerika‘da açtığı ofislerle hedeflediği yabancı pazara daha kolay ulaşmanın önünü açan Volkan ERTÜRK; "Uluslararası teknoloji pazarına giriş; maalesef ürününüzün iyi olmasından öte, ilişkiler ve sizin sürekli takip edip peşinden gitmenize bağlı." sözleriyle ürünün uluslararası pazarlamasındaki zorluklara değinmekte.

Şirket kurucusu Volkan ERTÜRK; "Aslında birçok şeyi ilk kez yapıyoruz. Yurtdışına baktığımızda da bu işi yapan oturmuş ve ürününü çıkarmış bir firma yok. Bizden sonra başlayıp henüz ürününü geliştirmemiş bu firmaların yanında, bizim ürünümüz 2 yıldır pazarda ve satışı gerçekleştiriliyor. Bu da birçok şeyi sıfırdan üretmemiz ve birçok sorunu çözmemiz anlamına geliyor. Bir yandan da çok zevkli bir şey, sürekli çözümler bulma zorunluluğumuz. Bu zorluğu başardığımızda işimizin tatmin boyutu da gerçekleşmiş oluyor." diyerek hem zorluklarına hem de işlerinden aldıkları tatmin duygusuna dile getirmekte.

Volkan ERTÜRK'e göre "Üretmek işin zevkli kısmı". ERTÜRK; "Yaptığınız ArGe ile ürettiğiniz ürün pazardaki bir boşluğu dolduruyor ve takdir görüyor ise bu daha da keyifli bir durum." 1512 desteği sonrası 1507 KOBİ ArGe Başlangıç Destek Programı’ndan ve KOSGEB desteklerinden de etkin bir biçimde yararlanan PİCUS,  mevcut durumda büyüyen ekibi, artan müşteri kapasitesi ve pek çok kurumsal firmaya sunduğu güvenlik çözümleriyle sektörde adından söz edilir bir firma olma yolunda ilerlemektedir.