BİGG Hakkında | BİGG
Bazı fikirler kendini belli eder.

Bir fikrim var! Yani görüş ve düşüncemizin, farklılık veya değişiklik isteği duyduğumuzun ifadesi. Bir fikir bazen bir yeniliğin de tohumudur. “Yenilik” kavramı, çağımızın dünyası için artık daha da önemli.

Rekabetin çetin olduğu, hayata geçen “iyi” fikirlerin fark yarattığı bir dönemdeyiz. Böyle bir dönemde bir yeni bir fikrin başarıyla sonuçlanıp, hem sahibine, hem de kullanıcısına yararı olması bekleniyor. Öncülüğünü yaptığımız ve misyon edindiğimiz “yenilik odaklı fikirlerin desteklenmesi” sadece bugünün değil, geleceğin de gereksinimidir diyoruz.

Çünkü TÜBİTAK olarak çalışmanın ve başarının izindeyiz.

Güvenle ilerlediğimizden emin olduk.

TÜBİTAK’ın girişimcilik desteklerinden olan “1512 Programı” 2012 yılında başladı. Kurum olarak hem girişimcilerimizi hem de kurdukları firmaları gözlemledik. Bu süreçte görüşlerini değerlendirdik. Sonuçta programın daha verimli olabilmesi için düzenlemeler yapıp, yeni bir isim verdik. BiGG böyle doğdu.

Yol almanız için yolu açıyoruz.

Programın 1. Aşamasının yürütülmesinden sorumlu Uygulayıcı mekanizmalarının ortak hedefi; iş fikrinizi  iyi bir iş planına dönüştürmenizi sağlamak. Bu hedef hayalinizdeki firmayı kurmanızı sağlayacak olan 2. aşamaya geçmenizi kolaylaştıracaktır. Tabii her kabul edilen iş fikrinden iyi bir plan çıkmayabilir.

Uygulayıcı kuruluş kendi programı sonunda, incelediği iş planları içinden bir eleme yapacak. Bu eleme, iş planlarından hangilerinin 2. Aşama değerlendirmesine girecek kadar iyi, hangilerinin olgunlaşmaya ihtiyacı olduğunu belirleyecek olan yol ayrımı.

Uygulayıcıların onayını almış olan iş planları, 2. aşamada TÜBİTAK tarafından seçilen uzman panelistlerce değerlendirilecek. Değerlendirme sonucu yeterli bulunan iş planları, girişimcilerine şirket kurmaları için gerekli kapıları açmış olacak.

Bizler de bu evrede, girişimcilerin ürünlerini ticarileştirmesi ve müşteri ile buluşmalarını kolaylaştırma amaçlı etkinlikler düzenlemeye başlayacağız.

Girişimciler şirket kurduktan sonra TÜBİTAK’la sözleşme imzalayacaklar. Bu sözleşme ile toplam 150.000 TL’ye varabilen desteği almak için faaliyetlerine başlama fırsatı elde edecekler.

Bundan sonraki aşamada şirketlerden beklentimiz, iş planı faaliyetlerini en fazla 18 ay sürecek şekilde düzenlemeleri. Bu planlama girişimciler için yepyeni bir kapı aralıyor. İş planlarının başarıyla tamamlanması sonrasında BiGG’in 3. Aşamasında girişimciler TÜBİTAK’ın 1507 KOBİ Ar - Ge Başlangıç Destek Programı’na başvuru yapabilmekte. 1507 Programı’na başvuran ve kabul alan şirketlerin, destek konusunda daha avantajlı olduklarını da ekleyelim.

Herkese fikir çıkışlı bu yolcuğunda başarılar dileriz!

İş birliğinde olan herkes başarı odaklı çalışıyor.

Öncülük, güncellik ve yenilikçilik! TÜBİTAK olarak fikir sahiplerine, AR-GE’ye, teknoloji ve yenilik odaklı çalışmalara yatırım yapanların kazandığını biliyoruz. İşbirliği içinde olduğumuz kuruluşlar da “inovasyonun” sihirli gücünü farkında ve sizlere yol açmak istiyor.

Önerdiğiniz yeniliği iş planına dönüştürmede profesyonel yardım, kuracağınız firmanın en zor yılını atlatmanız için sermaye desteği, pazarda tutunmanızı kolaylaştıracak size özel iş rehberleri vaatlerimizin bazıları.

Deneyimli bir rehber ile yola çıkın.

Programın Uygulama Esasları ve Çağrı Duyurusunda yer alan koşulları taşıyorsanız Program başvurularınızı "tek" uygulayıcı kuruluşa yapmanızı istiyoruz. Başka bir uygulayıcı kuruluşta başvurunuzun ya da kabulünüzün bulunması, BiGG desteği almanıza engel olacaktır. Ayrıca ön başvuru tarihinizden  itibaren herhangi bir şirkette ortaklığınızın bulunmaması gerekmekte.

Bu başvuru koşullarına sahipseniz, yapmanız gereken şu: en güvendiğiniz yenilikçi iş fikrinizi yanınıza alın. Ardından sizi usta bir girişimci adayına dönüştürmek için hazırlanmış olan uygulayıcı kuruluşlardan seçeceğiniz birine gitmeniz. Bu aşamadaki ilk hedef; uygulayıcı kuruluşa başvuracak pek çok aday içinden sıyrılıp, fikrinizi kabul ettirmek olmalı. Çünkü uygulayıcıların pek çok aday arasından en iyi fikirlere sahip girişimcileri titizlikle seçeceklerine eminiz.

Gelmeden ince eleyip, sık dokuyun.

Herhangi bir fikirle bize başvuramayacağınızı zaten biliyorsunuz. Öncelikle iş fikrinizin belli özelliklere sahip olması gerekiyor. İşte, fikrinizi önemli birkaç yönden sınayabileceğiniz küçük bir fikir testi:

1. İş fikriniz teknolojik bir yenilik içeriyor mu?
2. Müşterinizi tanımladınız mı?
3. Müşterinizin ihtiyaçlarını biliyor musunuz?
4. Müşterinizin şu anda bu ihtiyaçları nasıl karşıladığını biliyor musunuz?
5. Yakın çevreniz dışında önerdiğiniz ürün veya hizmeti satın almayı düşünen en az bir kişi var mı?
6. Piyasada sizinle doğrudan rekabet edecek aktörlerin kim olduğunu biliyor musunuz?
7. Size rekabet avantajı sağlayacak çekirdek yetkinliklerinizi biliyor musunuz?
8. Çekirdek yetkinlikleriniz iş fikrinizi destekliyor mu?
9. Ekibiniz hazır mı?
10. Üç yıl içinde iş fikrinizi hayata geçirdiğinizi ve gelirinizi kendi şirketinizden kazandığınızı hayal edebiliyor musunuz?

Eğer sorulardan en az birine HAYIR yanıtı verdiyseniz fikrinizi tekrar gözden geçirmeniz yerinde olacaktır.

Takvimlerinizi işaretleyin.

2017/1 ÇAĞRI DÖNEMİ

Tarih

Aşama

 

 

10 Nisan - 28 Nisan 2017 (saat 17:30)

Ön başvuruların Uygulayıcı Kuruluşlar tarafından TÜBİTAK’a sunulması

2 Mayıs - 16 Mayıs 2017 (saat 17:30)

TÜBİTAK tarafından 2. aşama başvurularının alınması

Haziran – Temmuz 2017

2. aşama panel değerlendirmeleri

31 Temmuz 2017

Desteklenmeye hak kazanan girişimcilerin duyurulması

Ağustos - Eylül 2017

Şirket kurulumu ve sözleşme imzalanması

1 Ekim 2017

Destek başlangıç tarihi2017/2 ÇAĞRI DÖNEMİ

Tarih

Aşama

1 Ağustos - 15 Ağustos 2017 (saat 17:30)

Ön başvuruların Uygulayıcı Kuruluşlar tarafından TÜBİTAK’a sunulması

16 Ağustos – 29 Ağustos 2017 (saat 17:30)

TÜBİTAK tarafından 2. aşama başvurularının alınması

Eylül – Kasım 2017

2. aşama panel değerlendirmeleri

30 Kasım 2017

Desteklenmeye hak kazanan girişimcilerin duyurulması

Aralık 2017 - Ocak 2018

Şirket kurulumu ve sözleşme imzalanması

1 Şubat 2018

Destek başlangıç tarihi