Sizinle ve sadece sizin için.
Barhan Ozce.jpg

Barhan Özce

1512 programı çerçevesinde her biri çok değerli girişimcilere iş rehberliği yapıyorum. İş rehberi olarak avantajımız, yılların proje değerlendirme birikimiyle TEYDEB’in seçtiği en iyi projelerin sahibi girişimcilerle çalışıyor olmamız.

Beraber çalıştığımız girişimci arkadaşlarda gözlemlediğim teknik düzeylerinin çok iyi olması ancak istisnalar hariç ticari konularda zayıf olmaları.

İş hayatında hepimizin dikkate alması gereken Theodore Levitt’in “Müşterinin ihtiyacı matkap değil, deliktir.” sözünü, ilk görüşmelerimizde girişimcilerle birlikte irdeliyoruz. Proje çerçevesinde, ürüne ve teknolojiye değil, müşteriye ve ihtiyaçlarına odaklanmaya çalışıyoruz.

Mümkün olan en kısa sürede, girişimcinin potansiyel müşteriye ziyareti için gerekli hazırlıkları yapmak getirisi yüksek faaliyetlerimizden biri oluyor. Benim de bulunduğum bir ziyaret sonucu girişimci, ürününün öngördüğü özelliklerini müşterinin öncelikleri çerçevesinde değiştirdi ve proje çıktısının daha kolay satılabilir olmasını sağladı. Bir başka girişimci arkadaşım, potansiyel müşteri şirketin genel müdürüne start-up olarak yetkinliklerini ve ürünlerini anlatan sunum yapmıştı. Genel müdür teknolojik olarak konuyu bildiğini söyleyip, sunum slaytlarını çok hızlı bir şekilde gözden geçirdi ve girişimciye şirketinin ihtiyacı olan bir konuda hizmet verip veremeyeceğini sordu. Girişimcinin şaşkınlığına rağmen olumlu cevabı üzerine, pazarlama ve ArGe’den yöneticilerle yapılacak toplantı ayarladı. Sonuç olarak, iki hafta içinde girişimci kayda değer bir hizmet satışı için sipariş aldı.

Girişimci arkadaşlarımın zorlandıkları bir alan ürün veya hizmetlerinin fiyatlandırması oluyor. Ürünün (veya hizmetin) pazar fiyatını belirlemek veya müşteriye sağladığı değerden yola çıkarak fiyatlandırmak yerine çoğunlukla ürün (hizmet) maliyetine kar ekleyerek fiyat elde etmeye çalışıyorlar. Genellikle maliyetleri doğru hesaplayamıyorlar veya çok düşük kar marjı koyup, düşük fiyat belirliyorlar.

İş rehberliğini yaptığım girişimci arkadaşlarda hoşuma giden nokta gerek yönetim konuları gerekse pazarlama ve satış faaliyetlerinde hızlı öğrenmeleri oluyor. Aşmakta zorlandığımız nokta ise, ticari faaliyetlerde “fazla iyi niyetli” olmaları ve yazılı anlaşma olmaksızın söze dayanarak sipariş almış gibi davranmaları.

Girişimci arkadaşlara naçizane tavsiyem ise iş rehberlerinden maksimum faydalanmaları olacaktır.